Методичні рекомендації щодо проведення туристсько-краєзнавчого зльоту школярів Дніпровського району м. Києва «DniproTurFest», присвяченого Міжнародному Дню туризму

/Files/images/aa/емблема іскри-4.jpg

Мета та завдання: сприяння розвитку туристсько-краєзнавчої роботи в закладах освіти, національно-патріотичного виховання, ознайомлення школярів району з історією рідного краю, виховання бережливого ставлення до природи, пропагування здорового способу життя, удосконалення знань та навичок, необхідних у туристських походах.

Організатори зльоту:

- Управління освіти Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації;
- Центр дитячо-юнацької творчості Дніпровського району.

За сприянням громадських організацій

Учасники зльоту: у зльоті беруть участь команди учнів загальноосвітніх навчальних закладів району у двох вікових групах (молодша: 5-6 класи, середня 7-8 класи – командне проходження). Кількість учасників команди 5 чоловік (обов’язково 1 дівчина). Команди приходять на змагання з особистою заявкою (зразок додається).

Місце і час проведення:

Роботи на локацію "Народжені незалежними" приймаються в Центрі дитячо-юнацької творчості за адресою вул. Сєрова, 19 каб. 21.

Програма змагань

13.30 Реєстрація. Перевірка документації про проведення інструктажу з безпеки життєдіяльності для кожної груп.

13.45 Обвід дистанції для капітанів команд для обох вікових груп.

14.00. Шикування команд. Урочиста лінійка. Оголошення програми зльоту.

14.30. Загальний старт.

Команди усіх вікових груп стартують і фінішують одночасно. Контрольний час подолання чотирьох локацій (12 етапів) – 2 години.

До початку гри команда отримує маршрутні листи і долає етапи згідно з вказаними маршрутами. Проходження етапів – командне.

Локації:

І локація «Школа виживання» - теоретичні та практичні завдання з туризму та краєзнавства;
ІІ локація «Слава козацька» - історичний квест;
ІІІ локація «Спортивний гарт» - туристсько-спортивні змагання;
ІV локація «В братерстві сила» - спортивно-розважальна естафета;
V локація «Народжені незалежними» - патріотичний флешмоб.

Умови проведення:

І Локація «Школа виживання»

Команда отримує білети в кількості 10 шт. В білеті 3 завдання (2 теоретичних, 1 практичне), кожне з яких відображає окрему тему: «Орієнтування»; «Дії людини в екстремальних умовах»; «Долікарська допомога»).
Отримавши білет, команда виконує завдання. Тактика виконання обирається командою самостійно: команда має право поділитися на групи для виконання всіх завдань паралельно, або виконувати всі завдання командою.
Контрольний час для виконання завдань: 15 хвилин - для молодшої вікової групи та 10 хвилин – для середньої вікової групи.
Переможець визначається за найменшим часом проходження локації, та при найменшій кількості штрафів. Кожна помилка оцінюється 1 балом штрафу (10 секунд штрафного часу, які додаються до загального часу проходження даної локації).

Завдання локації «Орієнтування»:

Зорієнтувати мапу та компас. Пояснити де північ на мапі та компасу.
Зорієнтувати мапу без компасу.
Визначити сторони горизонту за допомогою сонця. Знати о котрій годині сонце знаходиться на півдні влітку, та взимку.
Розповісти як визначити сторони горизонту вночі за зірками (Велика ведмедиця, та полярна зірка).
Як визначити сторони горизонту за допомогою квартальних стовбчиків в лісі.
Визначити азимут 30 градусів.
Визначити азимут 120 градусів.
Визначити азимут на об’єкт.
Визначити азимут на об’єкт.
Визначити азимут на об’єкт.


«Дії людини в екстремальних умовах» - Отримання питної води в природних умовах:

Різновиди очищення води. Механічна та біологічна. Чим відрізняються.
Механічне очищення води – від фільтрування великих механічних часток бруду, які людина бачить в рідині, що виконується за допомогою різноманітних фільтрів. Біологічне очищення води – очищення води від хворобоутворюючих бактерій за допомогою різноманітних біологічно активних засобів (спеціальні пігулки, йод, марганцевокислий калій, кип’ятіння… тощо).

Що можна використовувати для механічного очищення води.
Що можна використовувати для біологічного очищення води (обов’язково вказати пропорції).
Як застосовують марганцевокислий калій для очищення води від хворобоутворюючих бактерій.
Головні параметри чистої води.
Безпечні джерела питної води.
Ознаки забрудненої води.
Різновиди отримання питної води в природі.
Правила використання води в умовах виживання, та їх обґрунтування.
Як застосовувати звичайну марлю (бинт, бавовняну тканину…) для механічного очищення води.
Долікарська допомога:

Порядок надання долікарської допомоги при кількох пораненнях.
Обрати послідовність: Критична кровотеча, відновлення дихання, перелом плеча, запаморочення, виклик швидкої допомоги.

Різновиди кровотеч та засоби їх зупинки.
Правила накладення джгута.
Правила транспортування потерпілого на схилах (на сходах).
Безпечна поза потерпілого, що лежить.
Правила накладання шин при переломах.
Практичне накладання джгута.
Практичне накладання шини на передпліччя.
Практичне накладання пов’язки за допомогою бинта на різні частини.
Розподіл лікарських засобів за видами захворювань (головний біль, серцевий напад, отруєння, запаморочення, кровотечі, опіки).

ІІ локація «Слава козацька» - історичний квест:

1. «Литаври»
2. «Дужанки»
3. «Батіг»
4. «Стрільба з лука»
5. «Страйкбол»


Завдання на локацію «Козацька слава»

Головною метою проведення «Козацької галявини» є навчити школярів 5-8 класів ПРАВИЛЬНО робити задані вправи, елементи яких є невід’ємними частинами української козацької традиції. Тому під час оцінювання особливо будуть звертати увагу на техніку виконання. Також вагомим показником, що впливає на кінцеві результати команд, є час проходження усіх етапів галявини.
Тривалість проходження 10-ма командами «Козацької галявини» складає 30 хвилин. Відповідно, один майданчик одна команда проходитиме до 6 хвилин.

Опис майданчиків

На майданчику під назвою «Литаври» кожен член команди спробує максимально точно відтворити одну із мелодій, яку попередньо задасть інструктор. Оцінюють завдання від 0 до 3 балів.
На майданчику під назвою «Дужання» активно беруть участь 3 особи(2хлопці+1дівчина) з однієї команди. Вони змагаються із 3 членами команди суперника. Одночасно змагається лише 1 пара противників. Змагання полягає у тому, що противники, стиснувши праві руки один одного і, знаходячись у положенні стоячи( права нога вперед і впирається у праву ногу противника, при чому стопи противників розміщені на 1 лінії), намагаються вивести противника з рівноваги і не дають противнику розхитати себе. Виграш зараховується у випадках, коли: 1) противник відриває ногу від підлоги; 2) противник торкається рукою підлоги; 3) противник сідає на підлогу. Оцінка завдання: за перемогу кожного із учасників у індивідуальному змаганні даєься 1 бал. Разом команда може набрати від 0 до 3 балів.
На майданчику із назвою «Страйкбол» учасники демонструють своє вміння влучно стріляти зі страйкбольної зброї. Кожен член команди робить по 5 вистрілів по мішені. Оцінка залежить від влучності членів команди. За проходження майданчиків команда може отримати від 0 до 3 балів.
На майданчику «Батіг» кожен член команди має оволодіти технікою нанесення ударів козацьким арапником(коротким батогом). Оцінка команди залежить від того, скільки членів команди змогли виконати повноцінний удар. Команда отримує від 0 до 3 балів.
На майданчику «Лук» кожен член команди має по 3 стріли для попадання по мішені. Оцінка команди залежить від влучності її членів( 0-3 балів).

ІІІ локація « Спортивний гарт» - туристсько-спортивні змагання:

Довжина дистанції до 400 м.
Команда у повному складі долає всі етапи дистанції.

Опис дистанції “Стежка випробувань”

В’язання туристських вузлів.
Етап обладнано мотузками (5 шт. діам. 6 мм, 1 — діам. 10 мм). Учасники повинні зав’язати по 1 вузлу (вузол визначається жеребкуванням). Взаємодопомога між учасниками заборонена.
Перелік вузлів (в дужках-кількість контрольних вузлів): провідник вісімка, брамшкотовий (2), схоплюючий, стремено (1) (опора горизонтальна), прямий (2).
Можливі штрафи: перекручування вірьовок у вузлі-1 бал, неправильно зав’язаний вузол-3 бали, невиконання умов-6 балів.

Подолання завалу.
Етап обладнано перешкодами різної висоти. Учасники повинні подолати перешкоди не торкнувшись їх.

Можливі штрафи: торкання перешкоди-1 бал, падіння-3 бали.

Паралельні мотузки.
Етап обладнано двома перильними мотузками, закріпленими на опорах, двома контрольними лініями, супроводжуючою мотузкою подвійної довжини з двома зав’язаними вузлами на кінцях, 3 карабінами.

Довжина етапу до 12 м.

Учасники по одному долають етап пересуваючись по нижній перильній мотузці та тримаючись руками за верхню мотузку з супроводженням. Супроводжуюча мотузка повинна бути закріплена у верхню мотузку та рухатись з учасником який рухається по перилах. Кінці супроводжуючої мотузки повинні бути закріплена за опору (дерево) карабіном на одній із сторін. На ділянці перешкоди у кожного з учасників повинен бути супровід з одніє із сторін.

Можливі штрафи: заступ контрольної лінії – 1 бал, двоє учасників на ділянці перешкоди – 1 бал, падіння – 3 бали, відсутність супроводження-3 бали, незакріплений кінець супроводжуючої мотузки-1 бал, відсутність контролю супроводжуючої мотузки-1 бал.

Маятник.
Етап обладнано двома контрольними лініями на відстані 4 м, закріпленою вертикальною та супроводжуючою мотузками. Учасники по одному долають перешкоду, самостійно перетягуючи мотузку на початок етапу.

Можливі штрафи: заступ за контрольну лінію-1 бал, торкання рельєфу-1 бал, падіння-3 бали.

Купини.
Етап обладнано купинами та контрольними лініями. Учасники долають перешкоду по купинах.

Можливі штрафи: заступ за контрольну лінію-1 бал, торкання рельєфу (заступ)-1 бал, падіння, пропуск купини-3 бали.

Орієнтування за вказаним азимутом та відстанню.
Кожен учасник повинен знайти 1 контрольний пункт на місцевості. Для цього він витягує картку з вказаним азимутом та відстанню. КП обладнані стандартною призмою з номером. Компас суддівський. Учасник повинен принести на фініш контрольний знак.

Можливі штрафи: втрата суддівської картки-10 балів, втрата компаса-20 балів, неправильна контрольна картка-6 балів.

Фініш команди визначається по перетинанню лінії фінішу останнім учасником команди.

Переможець визначається за найменшою сумою часу подолання дистанції та штрафного часу.

1 штрафний бал - 10 секунд.

ІV локація «В братерстві сила» - спортивно-розважальна естафета:

Змагання з міні футболу;
Змагання з міні хокею;
Спортивна естафета

Переможцем є команда, яка здолала перешкоди за найменший час.

Команда, яка не вклалася в контрольний час проходження локацій, оцінюється після всіх команд, які подолали перешкоди, згідно умов змагань.

Нагородження команд. Переможці нагороджуються грамотами управління освіти.

Кiлькiсть переглядiв: 1305

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.